Masáže Třeboň | Jana Tondlová

www.masaze-trebon.cz


Co je hirudoterapie?

Hirudoterapie je léčba, při které se přikládají pijavice lékařské na specifická místa na těle. V posledních letech se tato léčba vrací opět do povědomí a je využívána stále častěji, nejen jako tradiční lidový způsob léčby, ale i na odborných lékařských pracovištích.

Proč právě hirudoterapie?

Pijavice lékařská vypouští do těla více než sto bioaktivních látek. Předně se jedná o hirudin - látku podobnou heparinu, která dokáže ředit krev, ale také analgetika, vasodilantancia, látky s antibiotickými účinky, antihistaminika a spoustu dalších látek, majících léčebný účinek.

Indikace

Použití pijavice lékařské má svá specifika. Způsob je do značné míry závislý na znalosti terapeuta a schopnosti chápat mechanismus vzniku onemocnění. Nejpodstatnějším faktorem není název choroby, ale přítomnost těchto patologických procesů při konkrétní chorobě:

Důležité je zvolení správných zón a bodů na přiložení. Věda východní medicíny obzvlášť přesně a propracovaně ukazuje souvislost jednotlivých bodů s vnitřními orgány. Léčení pijavicí lékařskou je v porovnání s medikamentózní léčbou, a někdy i s chirurgickým zásahem, komplexním ovlivňováním organismu jako celku. Ovlivňuje správnou funkci všech systémů prakticky bez jakýchkoli vedlejších účinků. Účinek pijavic - na rozdíl od analgetik - přetrvává po 3 - 4 následující týdny.

Na co pijavice lékařská působí:

Vysoký krevní tlak, křečové žíly, migrény, hemeroidy, bolesti kloubů a svalů, záněty akutní i chronické a na mnoho dalších problémů. Jsou také vhodné i pro zdravé lidi, jako prevence (přiložení 2 x ročně, tzv. detoxikační kúra). Nepomáhají upravit jen postižený orgán, ale jedná se o živý, velmi složitý originální stimulátor, působící na celý lidský organizmus. Detoxikuje a preventivně chrání před infarktem a vysokým tlakem.

Pijavice lékařské se osvědčily při těchto chorobách:

Kontraindikace

Kdy nelze léčbu pijavicemi nikdy použít:

Přikládání pijavic se nesmí používat u novorozenců a malých dětí!

Relativní kontraindikace:

Praktické rady, aneb než začnete s hirudoterapií

Znovu zdůrazňuji, že je potřeba důkladné proškolení terapeuta, aby přikládání pijavic mělo pozitivní léčbné výsledky. V případě, že se rozhodnete vyzkoušet hirudoterapii, měli byste se držet těchto rad a doporučení:

 1. Minimálně 7 - 10 dní před hirudoterapií by pacient neměl užívat:
  • léky, jejíchž složení obsahuje kyselinu acetylsalicylovou např: Acylpyrin, Anopyrin apod.
  • antirevmatika např: Ibuprofen, Brufen, Veral
 2. Pijavice lékařská je velmi citlivý tvor. Pro hladký průběh procedury je nesmírně důležité, aby se v den výkonu neužíval:
  • alkohol
  • těžká a aromatická jídla
  • kuřáci by neměli kouřit cigarety
  • je nezbytné se osprchovat čistou vodou bez použití sprchového gelu, doporučuje se dětské mýdlo
  • dále pacient nesmí používat voňavku nebo toaletní vodu
  • nedoporučuje se velká fyzická zátěž organizmu
 3. Během přiložení každá z pijavic odsaje z těla 5 až 15 ml krve.
 4. Až se pijavičky dostatečně napijí, samy odpadnou a na těle zanechají malinké ranky, ze kterých ještě může vytéct 15 - 30 ml krve. Ranky můžou krvácet až po dobu 24 hodin, každé tělo reaguje jinak. Při správném ošetření ranky nehrozí žádné nebezpečí, jedna se o přirozený stav, který je součástí léčby. Ranky jsou začervenalé a malinko oteklé, trochu svědí, nesmi se však škrábat, aby se do nich nezanesla infekce. Nepotírat alkoholem! Doba hojení ranek je individuální.
 5. Po aplikované proceduře pacient pocítí únavu a žízeň. Proto je nezbytné dodržovat pitný režim - alespoň 2 - 3 litry vody denně, vyhnout se fyzické námaze a dostatečně odpočívat.
 6. Minimálně 24 hodin po výkonu by se neměl pacient sprchovat a ani koupat.
 7. V případě výrazné alergické reakce je třeba okamžitě konzultovat situaci s hirudoterapeutem.
 8. Stopa po přisátí pijavice je nějaký čas viditelná. Nedoporučuje se proto aplikace na tvář.
 9. Použité pijavice by se měly z hygienických a bezpečnostních důvodů biologicky likvidovat.

Ceník hirudoterapiedélka (min.)cena (Kč)
Odborná konzultace bez přiložení pijavic30450,-
1. odborná konzultace + 2 pijavicemax. 75800,- + 380,-
2. terapie a každá další40450,-
Každá další započatá půlhodina (nad uvedený čas) v případě doplňujících dotazů30500,-
První i další společné konzultace a terapie dvěma a více osobám; každá druhá a další osoba350,-
Jedna pijavice lékařská190,-
Detoxikační kůra, 7 návštěv (14 pijavic v ceně)5990,-